top of page

"Nie som učiteľ, som nástenka"

Projekt Neogeodet.sk vzniká ako inovatívny doplnok vzdelávania študentov strednej školy. 

Ján H Mikuš sa u svojich žiakov pokúša rozvíjať logické a kreatívne myslenie

a estetické cítenie. Tento projekt sa realizuje v rámci záujmového krúžku Umenie kde si? (Tendencie moderného umenia a umelecká tvorba), vytvoreného na Súkromnom konzervatórium. Členmi sú nie sú len študenti konzervatória so študijným zameraním na herectvo, spev, či hru na nástroj ale aj študenti ostatných gymnázií v malomeste.



Inšpiračným východiskom sa stal slovenský neokonceptualista Monogramista D.T., ktorého diela sa stávajú pre žiakov zásadným poznaním, že výtvarné umenie,

a umenie vôbec, dokáže stále komunikovať so svojim divákom. Komunikácia je cieľ všetkých menších projektov, ktoré vytvárajú žiaci, alebo kreatívne hry ktoré prináša učiteľ.


Problematika moderného a súčasného umenia žiakov učí pozerať sa na veci hlbšie a skúmať ich podstatu, ich spoločenské, politické i umelecké existovanie v dobe vzniku diela. Toto nazeranie na veci predpokladá istú intelektuálnu vybavenosť, myšlienkovú zručnosť. Toto všetko nastáva v okamihu keď žiaci dokážu svoje nadobudnuté teoretické vedomosti (Dejiny umenia,  všeobecné dejiny,...) uplatňovať a voľne s nimi narábať a tak sa z nich stávajú výrazne bohaté kultúrne

a hlavne jedinečné osobnosti.



Osobnosti v zmysle nie povrchné indivíduá. 

Názov Neo, ako všetko čo je nové,
odkazuje aj na monogramistu D.T., ktorý je označovaný za Neokonceptualistu.
Väčšina diel sa snaží vychádzať z tohto hnutia, alebo s ním aspoň nadviazať dialóg.

Nové ako nové metódy vo výučbe žiakov, nové ako invenčné a kreatívne vyučovanie, nové ako

individuálne, rozvíjajúce schopnosti, zručnosti a predpoklady pre ďalší rozvoj žiakov.

Názov geodet, ako ten ktorý sa zaoberá Geodéziou, a tá ako hovorí Wikipédia: 

Geodézia (z gr. γη = Zem, δαιζω = delím) alebo zememeračstvo je vedný odbor zaoberajúci sa zisťovaním polohy objektov na Zemi, ich tvarov a tvaru samotnej Zeme.


Tak ako Kafkov zememerač Ká, tak ako mladí študenti, na ktorých názory nikto nieje zvedavý, ktorí nič nemajú a nič nedokážu a nič nevedia, o živote, o láske, o bohu o práci.
Tak ako zememerač Ká, ktorí idú za svojim Zámkom, ktorý je a nieje, nevinní a plní imaginácie, zmerať, objaviť, pomenovať svet okolo seba, seba na zemi, zem v sebe.

Bodka Sk, nie pretože sa žiaci nedokážu ničím v Európe vykázať, že krajina pôvodu, teda Slovensko, nemá toho veľa na vývoz, nie preto, že žiaci nedokážu prezentovať svoju krajinu, ktorá takmer skoro nič nemá, ale preto, že Sk, je skratka, niečoho čo možno nebude znieť príliš vznešene, pretože ide hlavne o žiakov 1.Sk, 1.Sk, 3.Sk, 4 a 5 .Sk, pretože Sk je Súkromné konzervatórium.



Neogeodet, ako nový zememerač, nový objaviteľ sveta, nová budúcnosť zeme.

Stavať Katedrálu

Žiaci dostali domácu úlohu, ktorá citovala fotozáznam z akcie neokonceptualistu Monogramistu D.T.. Úloha spočívala v postavení katedrály s dotykom rúk svojich najbližších, od matmy a otca atď. Akciu mali zaznemnať odfotografovaním. do snímaného priestoru, ktorý mal byť miestom kde rodina najčastejšie jedáva sa mal umiestniť nenápadný odkaz v podobe inicál D.T.

Cieľ úlohy nebol definovaný, nebolo potreba.

Bez názvu

Fotozáznam z akcie
Foto: Barbora Kováčová
Idea: Ján H Mikuš

Inštalácia objektu vo verejnom priestore. Objektom sa stal konár stromu, vetvičky, na ktorých sú viditeľné stopy po odpílení. Objekt bol umiestnení do uličky, ktorá nieje príliš rušná, stretnutie s náhodným okoloidúcim bolo teda veľmi sporadické. Obvod objektu bol opísaný kriedou. Po niekoľkých chvíľach k objektu pribudol papier s vyznačeným číslom. Dátum akcie 11.10. 2012
Aktéri žiaci 3.SK.
Odkaz na konceptuálne hnutie, na minimalizmus a happenig 70 rokov 20.storočia.

Postaviť dvojkríž symbol štátu a obviazať ho obväzom, potom natrieť červenou farbou a vyviesť na námestie. Potom rozdávať obväzy a obväzovať kríž až sa stane opäť bielym.
Názov odkazuje na najvýznamnejšiu udalosť v moderných dejinách štátov Slovenska a Česka, na Nežnú revolúciu odohrávajúcu sa 17.11. 1989. Heslo Kto ak nie my kedy ak nie teraz, i mnohé ďaľšie sa stali symbolom tejto významnej udalosti.

 

 

Fotozáznam z akcie, 17.11.2012

Idea: Ján H Mikuš
V spolupráci s Milanom Zvadom, Dušanom Krnáčom, Milanom Slamom a Adamom Engler
Foto: Adam Engler
Vytvorené pre Záhradu, Centrum nezávislej kultúry v Banskej Bystrici, za účasti a v spolupráci s študentami.

KTO A KDE

PRIEMERNÁ HODNOTA ŠŤASTIA
 

List rozposlaný skrz deti rodičom

​Koncept: Ján H Mikuš

Žiaci dostanú dva listy od učiteľa pre oboch rodičov s inštrukciami a grafom. Majú zaznamenať priemernú hodnotu svojho šťastia v aktuálny deň, z včerajška a predpoklad šťastia na nasledujúci deň. Z tohto výpočtu vypočítať priemernú hodnotu šťastia v období troch po sebe nasledujúcich dňoch.
Žiaci po odovzdaní listov hovoria pred ostatnými žiakmi, sediac na stoličke učiteľa o reakcií rodičov na prijatú poštu.

MANIFEST NEOGEODETIZMUS
 

SLOH MYSLE
 
 
Hra: Ján H. Mikuš
 
Zadanie : Napíš okamžite na čo všetko myslíš.
Akcia uskutočnená v roku 2013, publikovaná aj pre žiačky až v roku 2014. Zaujímavá je grafická podoba a tiež aktuálnosť či premena problémov, ktoré si každý individuálne až teraz môže prečítať. Individuálne sa konfrontujeme s vecami, ktoré z mysle neunikli, tak ako napríklad táto akcia.  
 
ZVRAT AND PLÁN

 

 

ZVONČEK PRE INDIÁNA

 

 

Zadanie: Nájdi meno na zvončeku, ktoré si zaslúži premenovať. Daj blúdiacej duši Indiána nový domov. Odfotografuj

február - apríl 2014

Žiačky

bottom of page